Kudy z nudy v Jáchymově a okolí?
Proč že byste do Jáchymova měli zavítat? No protože tu máme něco pro každého...
Údolí mlýnků
Mlýnkový potok je od nepaměti nedílnou součástí jáchymovských zajímavostí...
Traduje se, že mlýnky jsou umisťovány už od vzniku prvních lázní, což je již přes 100 let. A proč tomu tak je? Vyprávějí se dvě pověsti.
Ta první se vypráví hlavně dětem.
Kdysi před mnoha lety do Jáchyma přišel tesařský tovaryš. Zamiloval se do dcery svého mistra, který jim ovšem lásku nepřál. Mladý tovaryš musel odejít pryč a vrátit se mohl až vydělá dost peněz. Když z města odcházel bylo již před západem slunce a tovaryš se vydal směrem na dnešní Ostrov. Protože byla brzy tma, chlapec si lehl do hromady listí vedle potoku.
V noci ho však probudil dětský pláč, který neustával. Když se chlapec rozhlédl, uviděl hastrmana, jak se snaží se svou ženou uspat své hastrmanské dítko. Marně. A tak mladý tovaryš vyřezal za svitu měsíce malý mlýnek, který umístil do potoka. Voda mlýnek roztočila a ten začal pravidelně klapat. Malý hastrmánek přestal plakat a s úsměvem za chviličku usnul. Za svou dobrotu dostal mladík od hastrmana říční perlu a několik listů vodní trávy. Hastrman mu také řekl, aby o tom co se stalo nikde nemluvil.
Když se druhý den tovaryš ráno probudil, hastrmanská rodinka byla pryč a on ve své kapse místo listí našel hrst stříbrných tolarů. Mohl se proto vrátit do Jáchymova a vzít si dívku, jež miloval.
Klapot mlýnku se zalíbil kolemjdoucím a ti začali na potok přidávat další a další mlýnky vlastnoručně vyrobené.
A druhá verze, ta pravdivější, praví, že mlýnky začali na potok umisťovat hlavně lázeňští hosté. Věřili totiž, že když jejich mlýnek bude pravidelně klapat, jejich hříšný život a milostné pletky v lázních budou odčiněny a jejich život půjde bez poskvrny dál.
Podle další pověsti si staví mlýnky milenecké páry a umisťují je na potok proto, aby jim to spolu pořád klapalo.
Které verzi uvěříte, už je jen na Vás. :-)
Jáchymovské peklo
Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Naučná stezka Jáchymovské peklo měří 8,5 km a má 12 zastávek na nichž informuje nejen o uranových dolech a lágrech, ale okrajově také o krušnohorské přírodě a ekologii.
- Úvodní text před kostelem sv. Jáchyma
- Důl Svornost
- Hornický skanzen spolku Barbora
- Tábor Svornost
- Městský rybník
- Tábor Nikolaj
- Důl Eduard
- Ekologická zastávka - lesy
- zastávka - Horký rybník
- Tábory Eliáš
- Tábor Rovnost
- Šlikův Hrad
Latinská knihovna
V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.
Císařská alej
Jednu z nejkrásnějších lipových alejí naleznete právě u nás...
Císařskou lipovou alej v Jáchymově, vysázeli v letech 1898 - 1903 na počest padesáti let panování Františka Josefa I. Je dlouhá přibližně 900 metrů a dnes obvod některých kmenů dosahuje dvou metrů. Dříve se uvádělo, že alej byla vysazena při příležitosti návštěvy císaře Josefa II. a jeho procházky, během které mohl pozorovat město a jeho doly. Při této příležitosti byl např. důl Helena Huber přejmenován na důl Josef. A právě tento důl je z aleje krásně viditelný.
Vysazení aleje bylo reakcí na zákon vydaný Marií Terezií. Ten nařizoval výsadbu stromů podél cest a tak i dnes snadno poznáme některé dávno zaniklé cesty.
Již v roce 1925 při příležitosti návštěvy Marie Curie - Sklodowské v Jáchymově došlo k přejmenování aleje na Alej Marie Curie - Sklodowské. Místní však vytrvale používali název Císařská alej, takže se na přejmenování zapomnělo.
Dívčí skok
Dřevění altán se nachází na skále, kde ještě před založením Jáchymova stával hrádek Braunstein, který sloužil k ochraně hranic.
K místu se váže pověst o dívce, která zde z nešťastné lásky k dělníkovi ze stavby železnice Ostrov - Jáchymov v roce 1896 spáchala skokem ze skály sebevraždu. Další zdroj říká, že dívka jménem Anna Held zde byla dokonce zastřelena železničním dělníkem Franzem Wolfem, v té době jeho nevěstou.
Nejlepší cesta k altánu vede ze Smetanovy ulice, na jejímž konci je i doporučené parkoviště. Cesta je značená jako žlutý lázeňský okruh
takže se nedá zabloudit. Je to víceméně po rovince, nic náročného (cca 600 m). Jest možné to zdolat i na kole.
Důl svornost
Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni.
Štola č. 1
Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.
Tel.:+420 352 324 023